Vrata za razgovore ne smiju biti zatvorena
Naime, za predsjednika Mešihata islamske zajednice u Srbiji izabran sam početkom januara 2014. godine, a moja inauguracija upriličena je polovinom februara iste godine. Dolaskom na čelo islamske zajednice samo sam nastavio kontinuitet svog prethodnika muftije Muamer -ef. Zukorlića, koji je punih 20 godina radio i danas s druge pozicije radi na jačanju institucije islamske zajednice i očuvanju njenog dostojanstva, u čemu sam mu bio najveća podrška bilo da sam bio na funkciji direktora Medrese, dekana FiS-a ili rektora univerziteta.
Statistički gledano, u ovih proteklih 900 dana predvođanja islamske zajednice u Srbiji ravno 30 puta sam putovao u inostranstvo radi učešća na skupovima ili u cilju posjeta džematima u dijaspori. Od toga devet puta sam išao u Njemačku, šest puta u Austriju, pet puta u Saudijsku Arabiju, po dva puta u Švicarsku i Tursku, a po jednom u Kuvajt, Katar, ujedinjene Arapske Emirate, Maroko, Albaniju i Švedsku. u svom kabinetu primio sam 28 predstavnika stranih ambasada u zemlji i regionu, dok sam u 18 navrata posjetio ambasade u Srbiji i BiH. učestvovao sam na 84 skupa u Sandžaku, Srbiji, Bosni i Kosovu vjerskog, naučnog, kulturnog i drugog karaktera. Održao sam veliki broj hutbi na području islamske zajednice i u dijaspori, imao mnogo nastupa na televiziji, radiju, u štampanim i elektronskim medijima. Ovo je samo dio aktivnosti koje sam za ove dvije i po godine realizirao, uglavnom sa svojim saradnicima, ne računajući veliki broj kontakata sa predstavnicima državnih organa u Beogradu, svakodnevni prijem pojedinaca i delegacija iz zemlje i inostranstva, kao i uposlenika islamske zajednice različitim povodima. Zaista, pola mandata mi je prošlo u dinamičnim, bukvalno svakodnevnim obavezama, često bez slobodnih vikenda ili godišnjih odmora.
U pomenutom periodu naročito mogu biti ponosan na činjenicu da smo nakon agresije na islamsku zajednicu, koja je između ostalog imala za cilj i urušavanje njenog finansijskog sistema, uspjeli povratiti finansijsku stabilnost institucije tako da sve ustanove islamske zajednice iz sopstvenih prihoda redovno isplaćuju zarade svojim uposlenicima i da su sve obaveze za PiO i zdravstveno osiguranje izmirene. Također, od prije dvije godine uspje li smo obezbijediti redovnu pomoć ugroženim imamima na području Vojvodine, koji predvode uglavnom siromašne romske džemate, u mjesečnom iznosu od 150 eura, uz nesebičnu pomoć Rijaseta iZ-e u BiH.
Ovu godinu je obilježilo i dugo očekivano otvorenje obnovljene Stare novopazarske banje iz 16. stoljeća vakufa koji je 70 godina bio otuđen od islamske zajednice, ali je nakon njenog preuzimanja obnovljena sopstvenim sredstvima u originalnom osmanskom stilu i data stanovništvu na korištenje s obzirom na njenu nadaleko poznatu termalnu vodu.
Izbjeglička kriza od polovine prošle i početkom ove godine, a vidimo da se ona ponovo aktuelizira i ovih dana, neminovno nam je nametnula obavezu da se uključimo u pomoć migranti a koji su na putu od Prihvatnog kampa u Preševu na jugu Srbije do izbjegličkih punkto a ka Mađarskoj i Hrvatskoj na sjeveru zemlje teško pr življava li vrele ljetne, a kas ije i hladne zimske dane. u tom periodu Mešihat sa svojim ustanovama i udruženjima organizirao je dvadesetak humanitarnih akcija u hrani, vodi, mlijeku, odjeći, obući, pelenama, sredstvima za higij nu i novcu, koje sam uglavnom lično predvodio, a u koje je uloženo oko 100.000 eu , od čega je polovinu donirao Rijaset u Sarajevu. iako sam tužan što muslimani iz ugroženih zemalja preživljavaju neviđenu patnju na svom p u ka slobodi i opstanku, u dno sam i ponosan što smo kao institucija postali simb l realizacije kur’anskog imperativa o pomaganju ugrože ima, održavši time lekciju humanosti mnogim faktorima koji su na ovome testu zatajili.
Ramazan proveli u atmosferi Božijeg zadovoljstva
I ove ste godine tokom časnog mjeseca rama ana obišli niz džemata u San žaku, Vojvodini, užoj Srbiji. Kakve utiske nosite sa tih po eta i kako u cjelini ocjenjujete ramazanska duhovana vanja na području Mešihata?
Dr. Mevlud ef. D dić: Ovaj ramazan, nadam s , proveli smo u atmosferi Božijeg zadovoljstva. Prije samog mubarek mjeseca organizirali mo seminare na području či ve islamske zajednice, i to posebno za svaki medžlis, za im me i uposlenike, od Subotice preko Novog Sada, Beograda, Preševa, Novog Pazara, sve do Priboja. Na tim seminarima definisali smo aktivnosti za svaki med žlis ponaosob.
Ramazan smo dočekali spremni, a u njemu poseban akcenat stavili na zijarete. Također, u ovom mubarek mjesecu planirali smo akciju
- 000 iftara za ugrožene džematilije, pored svakodnevnih
- 500 iftara koji se organiziraju u vakufskim kuhinjama u sedam sandžačkih mjesta.
Tokom ramazana sa ekipom profesora Medrese „Gazi isabeg“ i Fakulteta za islamske studije obišli smo sve medžlise i većinu džemata. Svaku noć smo imali zijarete džemata i umjesto spomenutih planiranih 2.000 iftara priredili smo preko 5.000. Samo na području Muftijstva beogradsko-novosadskog upriličeno je preko 2.500 iftara, i to u Beogradu, Zemunu, Krnjači, Makišu, Subotici, Novom Sadu, Adicama, Velikom Ritu i Beočinu, kao i iftare za izbjeglice u Krnjači. Podijelili smo preko tri tone hurmi džematima i džematlijama.
U organizaciji Centra za humanitarni rad „Hajrat“, humanitarne organizacije Mešihata, obiđeno je nekoliko stotina porodica i uručena im humanitarna pomoć. Valja spomenuti da je ove godine Ambasada ujedinjenih Arapskih Emirata u Beogradu pomogla akciju iftara i uručila hurme kao donaciju. Također, dva iftara su organizirana u saradnji sa Ambasadom Turske u Beogradu i turskom Halk bankom. u Novom Pazaru iftaru su prisustvovali zajedno, prvi put, narodni poslanici u Parlamentu Srbije iz svih bošnjačkih partija, kao i narodni poslanik Albanaca iz Preševa, te gradonačelnik Novog Pazara i predsjednici općina Preševo, Tutin i Sjenica. Na spomenutom iftaru učešće su uzeli i predstavnici svih bošnjačkih partija i svakako svi glavni imami koje sam predvodio.
Ambasador Turske u Beogradu i generalni direktor Halk banke prisustvovali su iftaru i u Novom Sadu, kao i privrednici sa tog područja i imami, ali i predstavnici lokalne samouprave Novog Sada i Beočina.
Također, tokom ramazana, a na poziv ministara vakufa Kraljevine Saudijske Maroka i Saudijske Arabije, boravio sam u tim državama. u Rabatu na dvoru marokanskog kralja Muhammeda Vi učestvovao sam na tradicionalnim ramazanskim susretima, a u Mekki boravio sam pet dana u Harem-i Šerifu sa poglavarima i predstavnicima islamskih zajednica iz preko 20 država.
Ono što je pečat ramazanskih aktivnosti jeste tradicionalno klanjanje zajedničkog noćnog namaza na Trgu Gazi isa-bega u Novom Pazaru uoči 27. Noći ramazana, a od ove godine i na trgovima u Tutinu i Sjenici. u Novom Pazaru noćni namaz predvođen je od strane specijalnog gosta, daije iz Saudijske Arabije, šejha Muhammeda Abdulaziza el Matrudija, na kome je prisustvovalo preko 30.000 vjernika.
Želim također istaći da smo tokom ovog ramazana imali polaganje dva kamena temeljca za izgradnju džamija na području Medžlisa iZ-e Sjenica i Tutin.
Da je Vaš rad na najistaknutijoj funkciji Islamske zajednice u Srbiji primijećen i van granica Srbije svjedoči i nagrada “Muderris Muhamed Seid ef. Serdarević” koja Vam je dodijeljena prije nešto više od godinu dana (29. maja 2015. godine) u Zenici. Koliko su ovakva i slična priznanja dodatni motiv za rad?
Dr. Mevlud ef. Dudić O tome će generacije suditi, a svakako da je najznačajniji Allahov sud. Allah nam poručuje u Kur’anu: „A vi radite, pa će Allah i Njegov Poslanik i vjernici vidjeti vaš trud…“ Svojim djelovanjem želim prvenstveno zadobiti Allahovo zadovoljstvo. Svakako da je od izuzetnog značaja i ovodunjalačko priznanje. Naša zajednica u svijetu vrlo visoko kotira, vrlo je respektabilna. Osobno sam počašćen da zajedno sa svojim saradnicima dostojanstveno predstavljamo Zajednicu i narod iz kog potječemo. Kako u Sandžaku, tako i u državi, nekoliko je priznanja koje sam dobio prethodne dvije i po godine koliko sam na ovoj poziciji: priznanje u Beču (Austrija), u Samsunu (Turska) od Ministarstva prosvjete, na internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru, od Svjetske islamske lige Rabite, a posebno mi je drago priznanje „Muhamed Seid ef. Serdarević” uručeno od strane muftije zeničkog dr. Ejub ef. Dautovića. Muhamed Seid Serdarević je veliko ime i nositi njegovo priznaje velika je počast.
Muamer Zukorlić je dokazao da se zna boriti za prava svog naroda
Nedugo nakon odustajanja od kandiature za novi mandat predsjednika Mešihata muftija Muamer -ef. Zukorlić odlučio je da se posveti političkoj karijeri. Na parlamentarnim izborima u Srbiji 2016. izabran je za poslanika Narodne skupštine Srbije. Šta će, po Vama, odlazak muftije Zukorlića u politiku značiti za bošnjački narod u Srbiji?
Dr. Mevlud ef. Dudić: Muamer-efendija je smatrao da može mnogo više dati doprinosa, kako muslimanima tako i Islamskoj zajednici, sa pozicije političara i vjerujem da će tako i biti. Nažalost, danas živimo u svijetu poremećenih vrijednosti u nesređenim državama. Da je mogao izboriti se za veći stepen slobode i ravnopravnosti Islamske zajednice, nikada se ne bi odlučio na ovaj korak. Vjerujem da će političkim djelovanjem u značajnijoj mjeri olakšati Islamskoj zajednici i izboriti se za bolji položaj kako Bošnjaka u Sandžaku tako i u čitavoj Srbiji. Svojim dosadašnjim djelovanjem pokazao je da se zna boriti za prava svog naroda.
Kako komentirate turbulencije i personalna previranja u paravjerskoj strukturi i onima koji su se odvojili od Islamske zajednice?
Dr. Mevlud ef. Dudić: Ova dešavanja u paravjerskoj tvorevini i previranja najbolji su pokazatelj kakva je trebala „islamska zajednica” i čitavo njeno uređenje da izgleda. Onako kako je nastala, tako i nestaje. Prije skoro devet godina u mjesecu ramazanu u kafani napravili su tu tvorevinu na temeljima dirara štete, nifaka licemjerstva i inata, a ovoga mjeseca ponovo razvalili to što su pravili, opet po nečijem nalogu i na njima svojstven način, te opet imenovali nove ljude ne sustežući se devalvirati časne funkcije reis-u-l-uleme, muftije i sl. Žalosno je to što se dešava, ali je sretna okolnost da apsolutna većina vjernika ne liči na tu skupinu koju smatram osobama ograničene svijesti sa suicidnim ponašanjem. Svakako da je država Srbija na raskršću kojim putem da nastavi: da li i dalje to da podržava ili da tretira jedinu legalnu i legitimnu tradicionalnu Islamsku zajednicu na način da se suzdrži od miješanja u poslove Islamske zajednice poštujući međunarodne demokratske standarde i prestane pružati podršku pojedincima i grupama koji bez vjerskog i džematskog legitimiteta djeluju na štetu islama, muslimana i legitimnih organa Islamske zajednice. Svakako, značajna je i izjava donijeta na posljednjem zasjedanju Sabora IZ-e u BiH 9. jula ove godine, kao i saopćenje Vijeća muftija održanog nedavno u Srebrenici.
Šta je potrebno da bi se vratilo jedinstvo muslimana u Srbiji?
Dr. Mevlud ef. Dudić: Treba nam jedinstvo na temeljima iskrenosti, a ne licemjerno jedinstvo, jer bolje je imati jasne podjele nego truhlo i neiskreno jedinstvo u Mešihatu koji je jedini legalni i legitimni predstavnik muslimana. Treba rješavati probleme. Vrata za razgovore ne smiju biti zatvorena. One koji su se otuđili neće niko pitati ni gdje su bili, ni šta su radili. Pozivamo ih da se vrate i da nastavimo zajedno raditi. Vrlo brzo ću kroz djelovanje u Mešihatu i Saboru predložiti plan za vraćanje jedinstva Islamska zajednice koji ću predočiti i reisu-l-ulemi. Da djelujemo, kako to i dolikuje, kao organizirana zajednica. Moram istaći da oni koji bi svojim djelovanjem da nam „pomognu” nanose štetu i ne doprinose vraćanju jedinstva. Turska je naša majka i mi preživljavamo sve ono kroz šta prolazi turska nacija. Htio bih da skrenem pažnju Dijanetu Islamske zajednice u Turskoj da prestanu da nam „pomažu”. Mi jesmo mala zajednica, ali imamo svoj ponos, svoje dostojanstvo i mi nismo muslimani kakve su nas ostavili 1912. godine. Naše grane su visoko ka nebu, a korijeni duboko u zemlji i svako drugo djelovanje na području koje pokriva Mešihat mimo našeg znanja smatramo neprijateljskim.
Očekujete li da će se u skorije vrijeme izvršiti akreditacija Internacionalnog univerziteta iz Novog Pazara, vjeroučitelja u školama, te rješavanje drugih pitanja koja proizilaze iz odnosa države Srbije i Islamske zajednice?
Dr. Mevlud ef. Dudić: Puno se špekuliše po pitanju akreditacije ovog univerziteta. Internacionalni univerzitet radi i funkcioniše na osnovu dobijenih dozvola 2002. godine od strane Vlade Republike Srbije, zatim 2009, 2013. i oktobra 2015. godine, po kojima su osnovne, master i doktorske diplome validne. Vjerovatno će nadležni sudski organi imati posla protiv onih koji su iz reda članova Akreditacione komisije na različite načine dezavuirali javnost i pravili spletke. Podsjećam da je ovaj univerzitet od 40 univerziteta i fakulteta rangiran na petom mjestu, a od svih rangiranih u Evropi nalazi se u prvoj polovini univerziteta, te da je uposlenik ovog univerziteta, na osnovu ankete studenata svih univerziteta u Srbiji, izabran za najboljeg asistenta.
Da li očekujete intenzivniji proces povratka vakufske imovine?
Dr. Mevlud ef. Dudić: Više i nije bitno šta će biti. Sve smo uradili kako je predviđeno na osnovu donijetog zakona. Obratili smo se državnim organima sa svom neophodnom dokumentacijom. Kako je svima ostalima vraćena većina oduzete imovine, a Islamskoj zajednici ništa nije vraćeno? Mešihat je odlučio da sam počne vraćati svoju imovinu. S obzirom da živimo u državi u kojoj su primijenjeni dvojni standardi, te da su važila pravila jačeg, a prava se nikome ne daju već se za njih mora izboriti, odlučili smo se na ovaj korak. Očekujemo da će Srbija, koja je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, kao i nova vlada, učiniti sve da Islamska zajednica vraćanjem vakufskih dobara bude podjednako tretirana kao i ostale crkve i vjerske zajednice.
Koji su to projekti i zadaci Mešihata u nadolazećem vremenu koje biste ovdje posebno istakli?
Dr. Mevlud ef. Dudić: Isabegov hamam u Novom Pazaru iz 16. stoljeća najznačajniji je projekat i zadatak Mešihata u narednom periodu. Taj objekat je od izuzetnog historijskog i kulturnog značaja, a u razgovorima sa predstavnicima Vakufske direkcije R. Turske i Razvojne agencije TIKA, dali su mi čvrsta obećanja da će nas podržati i pomoći da ovaj hamam ubrzo dobije svoj originalni izgled. Moramo raditi i na dobijanju dozvole za izgradnju Islamskog centra u Beogradu i Novom Sadu.
Na samom kraju našeg razgovora želio bih da prokomentirate jednu narodnu mudrost vizavi naših htijenja i mogućnosti: „Prihvati što ti nude, a ne zaboravi šta želiš?”
Dr. Mevlud ef. Dudić: Mudre izreke su nastale kroz životno iskustvo. Iako nas nekada demantuju, položaj Bošnjaka u prethodnih stotinu godina bio je vrlo težak. Opstali smo zahvaljujući Allahovoj volji, te upornosti i odlučnosti čovjeka da brani svoju vjeru i nacionalni identitet. Sve što vrijedi ono i košta, a ljudi će ti sve oprostiti samo uspjeh neće. Za sve što je nastalo pod krovom Mešihata morali smo se izboriti sopstvenim snagama. Medresa ‘94, dječiji vrtići ‘98, Islamski fakultet 2001, Univerzitet 2002. i sve drugo nastalo je iz sredstava našeg čovjeka sa ovih prostora. Bez upornosti i ustrajnosti svega toga ne bi bilo, a i naša sudbina bila bi drugačija. Sva naša vakufska dobra od samog početka bila se osporavana i opstruirana od strane države.
Nadam se da je ovo novo vrijeme kada dolaze bolji dani za nas. Trud koji ulažemo je sa čvrstim ubjeđenjem da našim potomcima bude lakše i bolje negoli je bilo nama. Svjesni da Allah daje rezultate, na nama je da učinimo sve što je u našoj moći.
Razgovarao: Bajro PERVA
Preporod, 14-15/1072-73 • 15. juli 2016. strana 24-25